Balogh Anna oldala
Balogh Anna oldala
Anna
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Rádió
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Annával kapcsolatos linkek
 
Cikkek
Cikkek : Standing ovation - Vámpírok bálja

Standing ovation - Vámpírok bálja

  2007.07.02. 12:49

Standing ovation - Vámpírok bálja

Standing ovation - Vámpírok bálja PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Velkei Tamás   
ImageMegérte hosszú évek kitartó és fáradságos munkájával Magyarországon is színpadra állítani a Vámpírok bálját. Olyan darab született, amelynek végre nemcsak a promóciójába fektettek hatalmas energiákat, de végeredménye is óriásit üt. Pazar díszletek, zseniális jelmezek, variatív színpadtechnika, dallamos nóták - még szép, hogy frenetikus a hatás.

Már a színházba érkezéskor olyan felvezetést kapunk, amely segít ráhangolódni a vámpír sztorira: a teátrum előtti kicsiny placcon mécsesek fénye lobog, az aulába lépve pedig vörös fénybe borulva csalogat a vámpír fészekké alakított Magyar Színház. Fekete és vörös gyertyatartók, csillárok, és a nézőtéri bejárat előtt két óriási ezüstkeretes, vérvörös karosszék avatja autentikussá a hangulatot. A nézőtéren kellemes hőmérséklet (ez nyáron egyáltalán nem elhanyagolható körülmény!) fogadja a nézőt, a színház faburkolata sötét pácot kapott, de új, drappszínű a padlószőnyeg is.

ImageTermészetesen a függöny is vörösben pompázik, de csak addig, amíg el nem kezdődik a darab: ekkor ugyanis bámulatos látványvilág, egy valóságos díszletorgia első etűdje kápráztatja a musicalrajongókat. Átlátszó tüllfüggönyön bíbor, majd vörös fények villódznak, mintha északi fényt látnánk, amelyen aztán a már ismert vámpírfogak tűnnek föl. Az első jelenetben a tüll még marad, csak immár belülről világítják meg, láthatóvá téve a rajta kirajzolódó jégvirágokat, egy ötletes trükkel pedig hóesést imitálnak a drapériára. A nem mindennapi tehetségét már számtalanszor bizonyító Kentaur később is olyan szemkápráztató világot varázsol elénk, amelyet - bátran merem állítani - Magyarországon még egyetlen produkció esetében sem tapasztalhattunk. Egyszersmind olyan alapot épít a darab alá, amely biztosan tartja vállán az előadást, sőt, azt mondom: akár csak a díszletekért érdemes jegyet váltani a vámpírsztorira. Na meg természetesen a jelmezekért, talán mondanom sem kell, azokat is Kentaur jegyzi.

Image Az 1967-ben leforgatott Roman Polanski rendezte film színpadi verziója eleddig számtalan város közönségét ragadta már magával (a film is valóságos kultuszalkotássá vált, melyben mellesleg maga Polanski az egyik főszereplő). Ám biztosan vannak, akiknek új a történet, a kedvükért dióhéjban a cselekmény: a kissé bogaras königsbergi Abronsius professzor és asszisztense Alfréd Erdélybe utazik, hogy ott keressen bizonyítékot a vámpírok létezésére. Egy fogadóban szállnak meg, ahol azonnal föltűnik nekik, hogy a ház minden szegletében fokhagyma díszeleg, továbbá a helyiek furcsa, viselkedése, mintha félelmükben valami titkot rejtegetnének az idegenek elől.

Alfréd beleszeret a fogadós lányába, Sarah-ba, akit azonban hamarosan elcsábít várába von Krolock, a vámpírgróf. A professzor és hű szolgája azonnal a lány (és persze a vámpírok nyomának) keresésére indul, így sétálnak be a baljóslatú, sötét 13. századi kastélyba, ahol hamarosan kiderül: nemcsak a gróf szereti a vért… Hogy sikerül-e a szöktetés, azt fedje jótékony homály, annyit azonban elárulhatok: a vég mindenképpen meglepő.

ImageFilmből, regényből színdarabot vagy musicalt faragni mindig nehéz vállalkozás. A regény szerteágazó cselekményét, pontos jellemábrázolását, vagy a film feszes forgatókönyvét, gyors képi világát és bonyolult történetét átültetni színpadra nem egyszerű feladat. Nos ezúttal sem könnyítette meg az alkotót dolgát semmi: egy alapműhöz úgy nyúlni, hogy a történet ne sérüljön, de érdekes és pörgő legyen egy musical vállalkozáshoz, nem kis dolog. A végeredményt elnézve ehelyütt meg kell jegyeznem, hogy magam bizony húztam volna még a történetből. Az első felvonásban ugyanis olybá tűnik, mintha nem egy jelenet csak a dalok kedvéért került volna a cselekménybe, mert előre nem igen tolják annak szekerét. Ám azt is tudom, ez semmiképpen nem a magyar alkotógárda hibája, hiszen itt Polanskival kellett volna dűlőre jutniuk…

Ezt leszámítva azonban élvezetes, látványos, kellemes dalokkal spékelt előadást élvezhet a nagyérdemű. A színek gyorsan változnak, gördülékeny minden váltás, és ha esetleg úgy is éreznénk, hogy "ez a jelenet most minek ide" (azonban hangsúlyoznám: e részek az előadás egészéhez viszonyítva elenyésző hányadot tesznek ki), még mindig ott vannak Kentaur mesés díszletei, jelmezei. A havas erdei táj, a kívül-belül látható erdélyi fogadó, sőt annak különböző szobái végig okot adnak a mazsolázásra. Az első felvonás már a gróf kastélyában zárul, egyszersmind előre vetítve a ránk váró további élvezeteket.

ImageAmelyekben nem is kell csalódnunk. A parádés látványvilág és az elképesztően változatos jelmezek mellett vérfagyasztó sminkeken ámulhatunk. Ez utóbbiakat akár egészen közelről is vizslathatjuk, ugyanis a vámpírtársadalom tagjai a nézőtéren is gyakran föltűnnek, mi több, akár még hajunkba is beletúrhatnak… Ekkor már csöpp üresjárat sincs, fékevesztett tempóban zakatol az előadás, amelyet látványos, rendkívül feszes és pontos táncok tarkítanak - a táncosok teljesen együtt mozognak, esetükben megérte a rendkívül alapos, többfordulós válogatás. Nemcsak remekül mozognak, de vámpírfogakkal a szájukban eközben még énekelnek is, le a kalappal előttük! Elképesztően mozgalmas koreográfiákkal keltik életre a vámpírokat, remek az a jelenet, amelyben vérszívók fölébrednek kriptáikból, nem is beszélve a Tihanyi Ákos, Román Zoltán, Taródi Szilvia és Kiss Ernő Zsolt által előadott szóló táncokról.

Külön süvegelést érdemel az alkotók mértéktartó hozzáállása, ami a látványvilágot illeti. Végre nem a pirotechnikát, a lézert, fény- és hangeffekteket vetik be számolatlanul és indokolatlanul, mint oly sok más "nagy durranás"-ként beharangozott produkció esetében, hanem óvatos kézzel adagolva bánnak a látványelemekkel. Pedig, ha valahol, itt aztán lehetett volna gyújtogatni, robbantgatni, ám nem tették, nagyon helyesen - csöppet sem hiányzik. Helyette inkább a valódi tartalomra helyezték a hangsúlyt. Ha forog a díszlet, annak valóban célja van, láttatni akar valami teljesen újat, egy más helyszínt, nem pedig forog ész és cél nélkül, csak mert milyen jól néz ki. Kentaur maximálisan kihasználja a Magyar Színház színpadi lehetőségeit, kiaknázza a színpad mélységét, magasságát, jól operál a vizuális csalódást okozó térnövelő lehetőségekkel. Olykor elcsodálkozik az ember (főleg ha egyébként is tiszteletét teszi a Magyar Színházban), jé, ez a színpad ennyit és/vagy ilyet tud?!

ImageAz énekesekről szólva: jómagam a második szereposztással élvezhettem a darabot, amelynek úgy hiszem ékköve Nagy Sándor von Krolock-ja. Magabiztos, félelmetes, hideg vámpírúr, vállai szilárd tartópillérekként bírják a darab súlyát, nagy része van abban, hogy ily pompás előadásban részesülünk. És aki úgy véli, hogy Nagy termeténél fogva talán kevésbé jó választás, mint Egyházi Géza vagy Feke Pál az téved. A színészből áradó démoni energia, elképesztő magasságokba emeli szereplőjét, aki ural mindenkit, aki csak a közelébe kerül. Egyetlen pillantása is végzetes, hangja masszív és élettel teli. A hősszerelmes Alfréd szerepében Héger Tibor is kiváló ódaadó ifjú, mind hangterjedelmét tekintve, mind fizimiskára és alkatilag is jó választás a szerepre. Nem az azonban Kovács Nikoletta Sarah-ja, a bődületes hangú ifjak - kimondom - bizony megeszik reggelire.

A mellékszerepekben Sándor Dávid (Abronsius professzor) rendkívül mókás (visszatérő dala a musical egyik slágere; egy másik nótában pedig olyan sebességű nyelvtörő szöveggel kell megbirkóznia, hogy veszett kalaplengetés jár érte az úriembernek). Balogh Anna (Magda, a fogadós szeretője) hozza a lányok oldalát egálra a fiúk ellenében, torkában csodálatos kincs bújik meg, remekül aknázza ki lehetőségeit, amelyek a számára írt dalokban kínálkoznakChagalt, a fogadóst Bot Gábor kelti életre, jót mókázik a vámpírrá lett zsidó vendéglős szerepében, felesége Urbanovits Krisztina (Rebecca) azonban hangban jóval elmarad a kívánt szinttől. Szenzációs viszont az igen hálás kabinetszerepben föltűnő Posta Victor, aki a gróf homokos vámpírcsemetéjének bőrébe bújt. Egyszerre vicces és rémisztő, maximálisan kihasználja a szerepben rejlő eshetőségeket, ráadásul hangja is ugyanolyan parádésan cseng fülünkben, mint a többi férfi szereplőé, sőt. A vérszívók hű és púpos szolgájaként Balog János parádézik, mert bár dalban nem kell megmutatnia tehetségét, színészileg annál inkább (nem mellesleg: zseniális kriplivé maszkírozták).  

Image 
 
Mindent összevetve nagyszerű előadást sikerült dr. Simon Edit producernek és csapatának tető alá hoznia, amelyre méltán lehet büszke a legendás rendező, Roman Polanski, és amely igen magasra tette a mércét az elkövetkezendő honi bemutatók előtt. Így előre merem borítékolni: aki űberelni szeretné a Vámpírok bálját, annak nagyon föl kel majd kötnie a fölkötni valót, ha lehet egyáltalán! Ezek után talán nem is csodálkozik az olvasó, ha leírom: a nézők nemhogy vastapssal jutalmazták a vámpír csapatot, hanem mindezt felállva tették, huhogva. Standing ovation, mondaná az angol, de úgy hiszem ez a darab méltán érdemelte ki az elismerés eme formáját.
 
Kapcsolódó cikkek, galériák:

Magyar Színház, PS Produkció: Vámpírok bálja
 
Szövegkönyv:  Michael Kunze
Fordító: Miklós Tibor
Zene: Jim Steinman
Koreográfus: Dennis Callahan
Díszlet
: Kentaur
Jelmez: Kentaur
Zenei vezető: Gabor Rivo
Fénytervező: Chris Ellis
Producer: dr. Simon Edit
Művészeti vezető: Póka Balázs
Rendező: Roman Polanski , Cornelius Baltus

Színészek:
Krolock gróf: Egyházi Géza, Nagy Sándor, Feke Pál
Sarah: Andrádi Zsanett, Kovács Nikoletta, Stróbel Dóra
Alfréd: Sánta László, Szemenyei János, Héger Tibor
Professzor Abronsius: Jegercsik Csaba, Sándor Dávid, Bot Gábor
Chagal: Pavletits Béla, Bot Gábor, Balog János
Magda: Kecskés Tímea, Balogh Anna, Stróbel Dóra
Herbert: Pirgel Dávid, Kamarás Máté, Posta Victor
Rebecca: Dobos Judit, Urbanovits Krisztina, Köves Dóra
Koukol: Farkas Gábor Attila, Balog János
Nightmare szóló I: Bot Gábor, Szentirmai Zsolt
Nightmare szóló II: Hetei-Bakó Szabolcs, Szentirmai Zsolt
Nightmare (női táncszóló): Taródi Szilvia
Fekete vámpír (táncszóló): Tihanyi Ákos
Fehér vámpír (táncszóló): Baranya Dávid, Román Zoltán
Piros csizmák (táncszóló): Rákász Dániel, Kiss Ernő Zsolt
Nádorfi Krisztina (Sarah),
További szereplő: Nyári Darinka, Szegő Adrienn, Horváth Henriett, Ajtai Beáta, Mikecz Kornél, Lopusny Anna, Tonhaizer Tünde, Ködmen Krisztián, Faragó Csaba, Szoboszlay Judit, Szabó Anikó, Demeter Nóra, Makár István, Thomas Huber, Nádorfi Krisztina
 
Image

 
FACEBOOK
Balogh Anna

Reklámozd a saját oldaladat is
 
frissitések

 

CENTRÁL SZÍNHÁZ

Május 28. 19:00 Avenue Q - A mi utcánk 

 

MADÁCH SZÍNHÁZ

Spamalot

Május 21. 15:00

Május 22. 15:00

Május 23. 19:00

 

Valamint június 9-én kerül bemutatásra a Békés megyei Jókai Színházban a Kapj el című kétszemélyes zenés darab.

 
Névnap
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2005-05-08
 
Naptár
2024. Augusztus
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Linkek
 

Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban